Istoria familiei Erbiceani
Structura SCOALA GIMNAZIALA BÎRLEȘTI
Scoala Gimnaziala Nr. 1 Birlesti
Dacă vrei sa culegi roade dupa un an,
seamănă seminţe de grâu, daca vrei sa
culegi roade dupa 10 ani, plantează pomi,
iar daca vrei să culegi roade an de an,
educă oameni.
Contact:
Sat BÎRLEŞTI, com. ERBICENI, jud. IAŞI
tel: 0232322822
e-mail: scbirlesti@yahoo.com

Şcoala Gimnazială Bîrleşti este subordonată din septembrie 2010 Şcolii Gimnaziale Erbiceni. În cadrul său îşi desfăşoară activitatea elevii şi preşcolarii ce locuiesc în satul Bîrleşti, al treilea ca număr de locuitori în Comuna Erbiceni. În anul şcolar 2011 - 2012 aici urmează cursurile aproximativ 200 de copii. Elevii Şcolii cu Clasele I-VIII Bîrleşti îşi desfăşoară activitatea în trei corpuri de clădire, dintre care unul nou construit (în anul 2005) iar două renovate şi consolidate în cursul ultimilor ani. Cele trei corpuri de clădire au împreună 12 săli de curs, 3 cancelarii, o sală de festivităţi, bibliotecă şcolară, magazii pentru diverse materiale.

IMG_2923 IMG_2924 IMG_2927

IMG_2932 IMG_2936 SANY0053

Câteva dintre realizările elevilor şi profesorilor Şcolii Bîrleşti anterioare afilierii la Şcoala Erbiceni:

Imnul  Şcolii Gimnaziale

"Constantin Erbiceanu" Erbiceni